Ersan Özer

Balın Faydaları Nelerdir?

bal_kucukKanser ve kalp hastalıkları riskini düşürür: Bal içerdiği flavanoid ve antioksidanlar sayesinde, kanser ve kalp hastalıklarının oluşma olasılıklarını azaltır.

Öksürük ve boğaz rahatsızlıklarını azaltır: Bal öksürükle mücadelede bağışıklık sistemine yardım eder.

Ten güzelliğine katkısı vardır: Balın antibakteriyel etkileri cildiniz için yararlıdır. Kullanabileceğiniz başka katkılarla nemlendirici ve besleyici özelliği vardır.

Ülser ve diğer mideyle ilgili düzensizlikleri azaltır: Son araştırmalarda balın, ülser ve diğer mideye bağlı düzensizliklerin tedavisinde etkili olduğu görülmüştür.

Yaraları ve yanıkları iyileştirir: Balın sürülerek vücuda uygulanmasının yaraları ve yanıkları iyileştirdiği tespit edilmiştir. Basit şekerler ve balın antibakteriyel doğasının bu etkiyi yarattığı söylenmektedir.

Kan şekerini düzenler: Bal şeker içerse de bu kesinlikle beyaz şekerle veya tatlandırıcılarla eşdeğer değildir. İçerdiği fruktoz ve glükoz, kan şeker seviyesini düzenler. Bazı ballar düşük hipoglisemi içerir. Böylece kan şekerinizi rahatsız etmezler.

Probiyotik etkisi vardır: Bazı bal çeşitleri çok sayıda zararlı olmayan bakteri içerir. Bunlar 6 çeşit laktik asit bakterileri ve 4 çeşit bifidobakteriye kadar çıkmaktadır.

Atletik performansı arttırır: Eski olimpik sporcular performanslarını arttırmak için bal ve kuru incir tüketirlerdi. Bu gelenek şu an modern araştırmalarla da destekleniyor. Araştırmalara göre bal, glikojen seviyesini yüksek tutar ve diğer şeker içeren yiyeceklere göre iyileşmeyi geliştirir.

Vücuttaki temel 5 elementi dengeler: Bal Hindistan’da yaygın olan Ayurveda Tıbbı’nda 4000 yıldır kullanılır. Görmeyi geliştirdiği, kilo vermede yardımcı olduğu, iktidarsızlığı tedavi ettiği, astıma, ishale ve mide bulantısına iyi geldiği saptanmıştır.